nnnnnn
close
Moc „ukrytego” seksu

Moc „ukrytego” seksu

O tym, że seks ma ogromną moc nie trzeba chyba nikogo przekonywa. Seks to nie tylko prokreacja, ale też odkrywanie niezwykle zawiłych (i jakże przyjemnych) ścieżek zmysłowości i emocji. Ponadto seks to także ekscytacja, endorfiny, oksytocyna i masa innych hormonów, które wprowadzają nas w błogostan.  Czasami jednak, zanim doświadczymy magicznego odczucia ukrytego pod literą „O” musimy nieźle się natrudzić… np. z tym by znaleźć miejsce i czas na seks.

Badania pokazują, że największa potrzeba ale jednocześnie najtrudniejszy do  osiągnięcia jest seks w 1. roku związku z nowym partnerem. Z racji swojej nieregularności, ale też często „ukrytego” charakteru jest to także zdaniem psychologów, seks najbardziej ekscytujący i podniecający. Dzieje się tak szczególnie w przypadku par, które ze swoją bliskością się nie afiszują publicznie, a swoje relacje starają się zachować w tajemnicy. Statystycznie też w każdym kolejnym roku związku ekscytacja i satysfakcja wynikająca z pożycia jest coraz mniejsza. Jest ro związane z rutyną oraz tym, że seks przestaje mieć w sobie nutki tajemnicy. Staje się on powszedni i przewidywalny… przez co przestaje nas tak bardzo „kręcić”.

Czy to oznacza, że osoby trwające w stałych związkach nie mają szansę na dobry seks? – Oczywiście, że nie.

Nie musicie szukać „skoków w bok”. Wystarczy zadbać o odrobinę tajemniczości i potraktować współżycie nie jako „powinność” a ekscytujące doświadczenie. W odnowieniu „seksualnej energii związku” pomóc może tzw „szybki seks”, np. słodkie spotkanie w przerwie na obiad, czy wtedy, gdy dziecko zalicza popołudniową drzemkę.  Dzieje się tak ponieważ strach przed byciem podejrzanym często działa na nas jako świetny afrodyzjak, który u wielu par pozwala wyzbyć się seksualnych lęków czy zahamowań.

Ponadto, na poprawę jakości życia seksualnego ogromny wpływ ma także mówienie o swoich emocjach, potrzebach, a także najbardziej wyuzdanych fantazjach seksualnych. Pomoże to nam określić nie tylko nasze oczekiwania seksualne względem naszego partnera ale także rozgrzeje nasze zmysły i skutecznie może pobudzić nas do działania.

Zatem jeśli przeczytałaś ten wpis, a twój partner jest w zasięgu wzroku nie czekaj, działaj!

Informację o badaniach psychologicznych do tekstu zaczerpnęłam z: The Social Psychology of Attraction and Romantic Relationships

Aleksandra Mijakoska

Aleksandra Mijakoska

Z wykształcenia etnolog i medioznawca. Mama, żona i dziennikarka na pełen etat. Uwielbiam podróże, kocham zdrową i dobrą kuchnie. Dbam o rozwój swój i swoich najbliższych. Rodzicielstwo bliskości i porozumienie bez przemocy, to coś w co wierzę. Poza tym piszę o zdrowiu, urodzie i stylu życia.

Witamina D: witamina zdrowej kobiety

Bądź egoistą!

1 Comment

Leave a Response